Повече преди операцията
Какво се носи при постъпване за операция
Носете всяка налична медицинска документация. Нека хирургът и анестезиологът преценят, коя от тях би могла да подпомогне установяването на моментното Ви здравословно състояние. Важни са основно най-новите изследвания, свързани с причината за постъпване. При постъпването ще Ви бъдат направени кръвни изследвания, такива на урина, електрокардиограма, рентгенова снимка на белите дробове, изследване на кръвногруповата принадлежност, скарификационни тестове за алергия към някои антибиотици, както и всичко останало, налагащо диагностичното доуточнявани и установяване на моментното Ви здравословно състояние.
Освен това не забравяйте личната си карта, както и пижама, чехли, тоалетни принадлежности, бельо и бутилка минерална вода. Не носете големи количества пари, скъпоценности, скъпи дрехи и всичко, което би могло да предизвика нездрав интерес у някого.
Процедурата по постъпване за операция
Елате в уговорения час в болницата гладен и жаден. Това означава, да не сте пил и ял нищо поне шест часа преди това. Ако приемате някакви лекарства поради друго заболяване, ги изпийте с една-две глътки вода. Ако сте диабетик не си правете инсулина и не си пийте хапчетата за понижаване на кръвната захар, при условие, че няма да закусвате. Носете си всички медикаменти, които приемате редовно с Вас. Те може би ще са Ви нужни и след операцията. При условие, че Ви се изписват и отпускат по линия на Здравната каса, няма как да Ви бъдат дадени от болницата. При влизането си в болницата регистрирайте направлението за постъпване /направление №7/ на централната регистратура, след което се обадете в приемния кабинет. Медицинската сестра ще Ви приеме и ще започне процедурата по настаняването Ви в отделението. Просто следвайте нейните наставления и не правете нищо без нейното одобрение. Всяко своеволно действие би могло да доведе до промяна в програмата, свързана с Вашето лечение.
Каква част от лечението се покрива от Здравната каса, какво се доплаща и могат ли да се ползват услугите на допълнителните здравни фондове
Задължително здравноосигурени пациенти /деца, ученици, пенсионери
и всички, които редовно внасят здравните си осигуровки/
По закон лечението в Република България за здравноосигурени лица е напълно безплатно. На практика обаче това не е така. Наистина съществуват клинични пътеки, по които пациентите наистина не се налага да доплащат. Така е, защото там разчетите са направени правилно и парите са достатъчни /имам предвид кардиология и кардиохирургия/. За съжаление обаче в общата и коремната хирургия нещата съвсем не стоят по този начин. Огромната част от клиничните пътеки са недофинансирани и се налага доплащане. Поради законови празноти /разбирай липса на политическа воля за решаване на проблема/ това най-често се случва под формата на „дарения” на името на болницата. Единственият момент, в който държавата официално абдикира от задълженията си по конституция, това е доплащането за т.нар. „скъпоструващи консумативи”, изброени като изключение в съответната клинична пътека. Там официално пише, че те се заплащат от пациента.
Болница Токуда има договор с Националната здравноосигурителна каса. Съгласно българското законодателство всички задължително здравноосигурени лица имат свободен достъп до болницата. Пациентите не заплащат за лечебната дейност, която Националната здравноосигурителна каса покрива, освен потребителската такса за престой в болницата. Изключение правят тези, които са освободени от нея. Всички допълнителни услуги /напр. избор на лекар или екип за лечение, самостоятелна стая и удобства, медикаменти и консумативи, които не се заплащат от НЗОК/, се заплащат от пациента по ценоразписа на болницата. За всички допълнителни доплащания ще бъдете информирани предварително и ще подпишете документ, наречен „предварителна план-сметка”. Той удостоверява, че сте знаел предварително колко и за какво ще трябва да платите.
Пациенти, които сами заплащат за лечението си
Когато сте здравно неосигурен или нямате направление за извършване на консултация, изследвания и лечение, Вие заплащате по ценоразписа на ДКЦ и болницата. При приемане след първичния клиничен преглед Вие ще получите информация за стойността на необходимото лечение чрез „предварителна план-сметка”, която се попълва в приемния кабинет. Предварително се заплаща стойността на медицинския пакет, избора на лекуващ екип и някои консумативи, които ще бъдат използвани за Вашето лечение.
Ако по време на престоя Ви се налагат допълнителни манипулации и консумативи, Вие ще бъдете уведомени за тях и за промяната в крайната сума. При изписването се изготвя „окончателна план-сметка”, която показва направените разходи и нуждата от окончателно разплащане в полза на болницата или пациента.
Ако ползвате правата си по силата на здравна застраховка, моля информирайте ни, за да можем да получим одобрение от застрахователната компания предварително. Така ще бъдете наясно както със сумата, която те ще покрият, така и с начина на разплащане – в едни случаи те директно се разплащат с болницата, в други Вие трябва да заплатите в брой на касата и след това да предявите пред тях иска си за възстановяване на тези разходи. А това може да отнеме седмици...
Пациенти, които са допълнително здравно осигурени
Болница „Токуда” има договори с редица здравноосигурителни фондове. Съгласно тези споразумения Вашите разходи ще бъдат покрити от съответния здравен фонд в обем, осигурен от нивото на застраховане, което имате във фонда. За да сте наясно предварително в какъв обем фонда ще покрие лечението, моля свържете се на телефона, посочен на картата, издадена от него и поискайте разяснение. Напоследък въпреки сключените договори много от фондовете правят всичко възможно да не изплатят сумите, уточнени в тях. Затова разговаряйте предварително, уточнете условията и запомнете кога и с кого точно сте разговаряли.
Нужно ли е пациента сам да си осигурява кръв за операцията?
С риск да дотегна ще повторя, че здравеопазването в Република България е безплатно за всички. Съответно и нужните за операция кръв и кръвни продукти също. Но когато става въпрос за планова операция е по-добре да коментираме нуждата от такива преди приемането в болницата и при съществуваща предпоставка за възникване на проблем /рядка кръвна група, нужда от голямо количество, предполагаеми тежки следоперативни усложнения и т.н./ да потърсим своевременно решение.